Estetická medicína v Rakousku

Rakousko je v evropském měřítku jednou z nejoblíbenějších destinací pro zdravotní turistiku. Překrásná země pod Alpami, nepříliš industrializovaná s čistými řekami jako by byla pro podobné věci předurčena. Nejenom že se na jejím území nachází několik pečlivě utajovaných klinik pro zhubnutí a zbavení se závislostí, ale  je rovněž vyhledávanou zemí pro zákroky estetické chirurgie. Mimo to je tato krásná země proslulá množstvím lázní, horkých pramenů a minerálních lázní.

Rakousko se může pochlubit jedním z nejmodernějších zdravotnictví na světě a úroveň tamní estetické medicíny je na špičkové úrovni. Ceny zákroků jsou pochopitelně o něco vyšší, nežli v České republice. Co se týče administrativy, spojené se zdravotnictvím obecně, je v tomto ohledu patrné, že jsme po tisíciletí svázáni v jednom středoevropském prostoru a že kořeny byrokracie sahají minimálně do doby Rakouska Uherska. Pokud si myslíte, že byrokracie je v ČR neúměrná a tzv. vyspělé země, jako například Rakousko, musí být v tomho ohledu daleko efektivnější, byli byste asi zklamáni. Je to velmi podobné.

plastická chirurgie

To je jedna strana mince. Tou druhou je porovnání úrovně estetické medicíny v Rakousku a v ČR a v tomto ohledu jsme rovněž plně konkurenceschopní. Podíváme-li se na to očima ekonoma a porovnáme-li, kolik pacientů z Rakouska vyhledává plastické operace v ČR a naopak, zjistíme, že podstatně více rakouských občanů praktikuje zdravotní turistiku do ČR, než naopak. Jistě, je za tím vícero faktorů, z nichž cena je tím hlavním. Ale nejen cena samotného zákroku, ale i ubytování v hotelu a spojené náklady, jako jsou návštěvy restaurací a podobně. A nemylme se – rakouský spotřebitel je mimořádně náročný a pokud by měl pochyby o kvalitě péče, poskytované v ČR, nikdy by jejích služeb nevyužil. O tom se denodenně přesvědčuje každá klinika estetické medicíny, která poskytuje klientům z Rakouska (a nejen odtud) péči.

Co se týče ceny, je Rakousko pochopitelně stále ještě dražší. Vezmeme-li si například augmentaci prsou, v ČR se ceny pohybují obvykle kolem 60.000 korun za zákrok, zatímco v Rakousku můžete očekávat cenu minimálně dvojnásobnou. A kvalita? Podle mne zcela srovnatelná, vždyť kliniky plastické chirurgie v ČR jsou řízeny majiteli, kteří dobře ví, že prorazí jedině kvalitou a navíc množství českých chirurgů má zkušenosti z rakouských a německých klinik (a nejen odtud, pochopitelně).