Začali jsme rakouským křišťálem

Od křišťálu k snubním prstenům

 

Rakouský křišťál. Co to vlastně je? Patrně se přesně takto ptáte a nejste si jisti, zda jste toto slovní spojení někdy slyšeli. Možná doopravdy ne.

A co Swarovski?

prsteny Swarovski

Samozřejmě :).

O křišťálu Swarovski naopak slyšel každý. Ne každý ale už ví, že pochází právě z Rakouska a je to příklad zhmotnění amerického snu ve středu Evropy.

Firmu založil Daniel Swarovski ve druhé polovině 19. století a prakticky od počátku byl úspěšný. Společnost rostla a její křišťál si postupně našel cestu do Hollywoodu i do filmů s Jamesem Bondem. Dnes se podílí na výrobě šperků, dalekohledů, mikroskopů a řada Silver Crystal, produkující křišťálová vyobrazení zvířat a postav, je pilířem produkce a vydobyla si renomé po celém světě. Firma sídlí poblíž Innsbrucku a provozuje dokonce ojedinělou turistickou atrakci – svůj vlastní zábavní park, nebo možná bude přesnější označení turistická atrakce. Jmenuje se Kristallwelten, neboli Křišťálové světy.


Dnes je Swarovski k dostání prakticky v každém městě v ČR, ale nebylo to tak vždy. A stejně jako se měnila dostupnost, měnilo se i postavení a pozice firmy na českém trhu. Swarovski začínal jako exkluzivní, výjimečné zboží, aby se v průběhu let přesunul do kategorie dostupná kvalita. Samozřejmě mluvím o běžné produkci, o prstenech Swarovski.  Špičkové výrobky si i nadále drží vysokou cenovku a například dalekohledy Swarovski jsou špička.

dalekohled Swarovski

Běžný zákazník, který se o klenoty nezajímá, je ale i dnes obvykle velmi příjemně překvapen cenou. Síla marketingu – lidé obvykle předpokládají, že když je něco známé, bude to drahé.  Když pak zjistí, že mohou mít snubní prstýnek Swarovski za několik stokorun, nevěří vlastním očím. Pochopitelně, za tuto cenu dostanete zirkon, ale nikdo asi nečeká diamant. A navíc, zirkon bude špičkově opracovaný a za své peníze člověk dostane poctivý řemeslný šperk.

snubní prsteny z Vídně

Zatímco v počátcích tvořily většinu prodejů v ČR levnější šperky, dnes jsme už jinde a lidé utrácejí za luxus čím dál více. A jen mimochodem – luxusem nenazývám nutně jen zjevně drahé zboží, ale podle mne lze do této kategorie zařadit vše, co kupuji čistě proto, že chci mít něco extra a přitom to nepotřebuji. Příklad – potřebuji zásnubní prstýnek a snubní prsteny, ale už nutně nepotřebuji, aby na nich byly kameny v hodnotě nového vozu. Je to hezké ale nepotřebuji to = je to luxus.

Dnes už je situace na trhu klenotů v ČR prakticky totožná s tou v západněji ležících zemích Evropy. Potřebujete opravdu luxusní platinový zásnubní prsten na míru? Jděte k vyhlášenému klenotníkovi. Chcete něco střízlivějšího? Nakupujte online, třeba na www.snubniprstenypro2.cz, zde je jejich webová stránka. V ČR dnes už opravdu seženete vše a pokud byste si nevybrali, můžete navštívit obří online prodejce typu Blue Nile.